17-то заседание
на Столичен общински съвет
24.07.2008 г.
В дневния ред на седемнадесетото заседание на СОС бяха предвидени 120 теми. Би трябвало да се очаква, че времето на редовната сесия няма да бъде достатъчно за дебати и вземане на решения по тях, но “спиране на часовника” и продължаване на заседанието в следващия ден не се случи – голяма част от решенията се оказаха рутинни и не предизвикаха никакви дебати. Малко бяха и докладите, по които имаше разнопосочни изказвания от политическите групи.
Началото на заседанието бе доста напрегнато. В традиционната точка, в която кметът дава информация във връзка с временното и трайно решаване на въпроса с третирането на битовите отпадъци, той бе директно обвинен от БСП, че саботира почистването в столицата и умишлено тласка общината към скъсване на взаимоотношенията с концесионерите от фирма “Новера”. Социалистите подредиха изложба (във фоайето пред залата на общинския съвет), на която бяха показани преливащите от боклук контейнери в центъра на София, в които показно бяха поставени знаменца с надписи “Гарантирано от ГЕРБ”. Всъщност, точно групата на БСП в СОС, преди около година, прекъсна участието си в заседание на СОС и се срещна с шефовете на фирма “Новера”, след което социалистите заявиха в заседателната зала, че ще подкрепят новия концесионер в “усилията му да въведе качествено почистване в София”! Кметът не отвърна (тогава) на обвиненията и остави своята заместничка Мария Бояджийска да отговаря.
От името на групата на “Демократи за силна България” Вили Лилков поиска да бъде прекратен незабавно договора с “Новера” – натрупаха се достатъчно неизпълнени обещания от новия концесионер, а и годишната задача по почистването не се изпълнява. Само 5% от миенето и 18% от машинното метене, които са залегнали в задачата, са изпълнени, а СОС предвиди средства за това. Ръчното метене се изпълнява, като обем, около 80 % от предвиденото, GPS-системата за контрол на сметоизвозването не е изпълнена и, на практика, повече от две години от вземането на решението, то не се изпълнява. Още за боклука в центъра на София от Mediapool.
Повече от две години кметът не изпълнява и решението на СОС да създаде звено за мониторинг на концесията за чистотата съгласно Закона за концесиите. Напротив, в услуга на концесионерите, кметът е внесъл доклад, в който предвидените за машинно метене и миене на улиците средства се прехвърлят за ръчно метене и извозване на едрогабаритни отпадъци, които по принцип са грижа на този, който ги генерира.
Стана ясно, обаче, че докато София е потъвала в боклуци, кметът, зад гърба на СОС, е обявил обществена поръчка за сметосъбирането и сметоизвозването в районите Овча купел, Люлин, Младост, Витоша и част от Триадица, за което общинският съвет не е уведомяван. От кметската администрация уточниха, че не СОС, а кметът може еднолично да обявява обществените поръчки без знанието на общинския съвет.
На питането на Владимир Кисьов (СДС) относно тръбопроводите на “Топлофикация – София” АД в района ж.к “Дружба 2”, район „Искър”, които заемат огромни площи и загрозяват района, кметът отговори, че ще се направи разчет за необходимите средства за вкарването им под земята и на тяхно място може да се изградят велоалеи, пешеходни пътеки, озеленени ивици и спортни площадки.
С пълно мнозинство СОС прие един от най-важните стратегически документи – Общински план за равитие на Столична община 2007-2013 г.
По доклад на кмета, СОС взе решение за закриване на детска ясла N22 в район Студентски и за разкриване на детска кухня в същата сграда.
Съветът гласува Столична община да участва в проекти по:
- Оперативна програма „Административен капацитет”;
- Програмата на Европейския съюз „Интелигентна енергия – Европа”;
- Сътрудничество с Фондация „Европейски институт”, Фондация „Център за модернизиране на политики” и читалище „Славянска беседа” по проект за създаване на офис на мрежата Europe Direct в София.
СОС гласува и решение за отпускане на финансови средства за възстановяване на пострадалите, в резултат на взривяването в под. 18 250 на Българската армия на 03.07.2008 г., обекти в районите на Столична община, при условие, че средствата ще бъдат изискани впоследствие от държавата, както повелява законът.
Одобрени бяха и няколко доклада за построяване на многофункционални спортни площадки в различни райони на столицата, както и за възстановяване и ремонт на спортни и детски площадки на обща стойност около 8 милиона лева, като средствата се подсигуряват от Столичния общински приватизационен фонд (СОПФ). С решение на свъвета със средства от фонда ще се направи ремонт на сградата на училище “Христо Ботев” в с. Казичане. Която ще бъде предоставена и за нуждите на местното читалище.
Със средства от СОПФ ще бъдат осигурени:
- изграждане на спортни игрища в двора на 78-мо СОУ „Христо Смирненски”, гр. Банкя;
- възстановяване на алеи в парк “Кестените” в гр. Банкя;
- изграждане на алеи и площадки в градини и паркове на територията на София;
- възстановяване на улични насаждения по централни улици в столицата;
- ремонти в сградите на СМГ „П.Хилендарски”, Първа Английска езикова гимназия и „ІV-та Софийска вечерна гимназия” ул. „Дунав” № 30 – район „Оборище”;
- закупуване и монтиране на информационно табло за качеството на атмосферния въздух в София;
- основни ремонти в общински сгради и районни администрации и кметства;
- изграждане на общодостъпна среда в общински училища и общински детски градини;
- възстановяване на уличното осветление на територията на район „Студентски”;
- ремонт на покрива на Общинския културно-информационен център в район „Искър”.
Взето бе (дългоочакваното) решение за финансиране със средства на СОПФ в размер на 9 милиона лева адаптирането на част от Софийската минерална баня за Музей на София, както и решението за финансиране в размер на 8.5 милиона лева за закупуване на апаратура за нуждите на общинските лечебни заведения.
Само с гласовете на общинските съветници от ГЕРБ и Атака, и с много спорове, бе прието решението за продажба на имот от 50 дка, собственост на “Трамкар”, както и вливане на това дружество в “Столичен електротранспорт”, след което заводът да се премести на площадка на “Столичен електротранспорт”. Остана убеждението за неподготвеност за пристъпване към това сложно решение, както и че в основата на тази операция е единствено идеята за продажба на скъпоструващия имот, собственост на “Трамкар” на бул. “Цар Борис III”.
Според ДСБ – това ще приключи, като операция “Срамкар”!
СОС взе решение да приеме за безвъзмездно управление на имот – публична държавна собственост, представляващ сградата на старото Боянско училище с площ от 420 кв. м. и поземлен имот 464, кв. 1, м. „Бояна” с площ от 3 283 кв.м., като я адаптира за нуждите на децата от район “Витоша”.
Приета бе и нова Наредба за превоз на пътници и условия за пътуване с масовия градски транспорт на територията на Столичната община при въведена автоматизирана система за таксуване на пътници в столичния градски транспорт.
За гражданите, които имат постоянен адрес в “Синя зона” на столицата, СОС взе решение за издаване на стикери за паркиране в нея. Срещу 70 лв. годишно за всяко жилище в “Синята зона” се “полага” по един стикер за един автомобил, който може да паркира в отсечката от улицата, заключена между двете преки, ограничаващи участъка, в който се намира жилището.
Следва лятна ваканция за Столичен общински съвет. Първото заседание след ваканцията ще бъде на 11 септември.
новини | лица | документи | дискусии | избори | връзки | за нас | блог | архив
Filed under: blog, новини, политика, news, politics | Tagged: bulgaria, dsb, dsb triaditza, бсп, българия, владимир кисьов, герб, градски транспорт, дсб, дсб в общините, контрол, концесионери, общинска политика, общински съветници, оперативни програми, план, europe direct, mydsb, район витоша, район искър, район младост, район овча купел, район студентски, район триадица, решения на сос, синя зона, скгт, софия, трамкар, управление на отпадъците, центъра на софия, sofia |
Малеее:
пише в Медиапул, по повод на това: